03-6249200
אילת ת"א ירושלים נצרת
טיול במרכז הארץ
אברהם

אברהם

טיול במרכז הארץ – בתוך וסביב תל אביב

תל אביב מפורסמת בעולם כולו ממגוון סיבות שכולן קשורות לכך שמדובר, ובכן, בעיר הכי 'עיר' בישראל. בתל אביב תוכלו להנות מכל מה שיש לעיר להציע ולקבל חוויה אורבנית שאין דומה לה בישראל. אבל לפעמים צריך ירוק בעיניים ושקט באוזניים וקצת לשכוח מהמולת העיר. אז אם אתם ממש זקוקים לכמה שעות שקט, ואין לכם אפשרות לקחת עכשיו חופש מהעבודה – אנחנו כאן כדי להציע טיול במרכז שיתאים לכם ללוז.  קיבצנו לכם כאן את כל המקומות שאפשר לברוח אליהם לטיול במרכז הארץ בהתראה קצרה וספונטנית, ולתת לשקט של הטבע להרגיע את האדרנלין האינסופי של העיר. תמצאו כאן מסלולי יום קלילים למשפחות, וגם טיולים ארוכים ורציניים יותר למטיבי הלכת שבינינו. כל המסלולים נמצאים ממש בתוך העיר או בסמוך לה. 

תוכן עניינים

אבו כביר 

השם אבו כביר מוכר לכולנו כשמו של המכון לרפואה משפטית שמופיע בחדשות מידי פעם – אך שכונת אבו כביר, בה שוכן המכון, מכילה בתוכה כמה נקודות ירוקות ששוות טיול יום. אפשר להתחיל את הטיול מביקור בגן הבוטני, הגובל בבית הספר לטבע. בגן תמצאו בריכות מים וביצה, צמחי בר האופיינים לארץ ישראל ואפילו בוסתן עם עצי פירות בהם השתבחה הארץ. משם, בהליכה קצרה, להמשיך לכנסיית פטרוס הקדוש. לפי המסורת הנוצרית, בחצר הכנסיה קבורה הנערה טביתא אותה הקים פטרוס לחיים. שוה לבקר בחצר הכנסיה גם אם לא מתעניינים בסיפורה של טביתא – החצר ענקית וירוקה ובתוכה תוכלו למצוא גם שרידים לבית קברות יהודי מתקופת בית שני. את הטיול שווה לסיים בפארק החורשות. הפארק שעבר תהליך שיקום נרחב בשנים האחרונות, מתבסס על הצמחיה במקום שמורכבת מפרדסים ושאריות של עצי אורן ירושלים ואורן קנרי הטבעיים למקום. בפארק תוכלו למצוא צל עם מקומות ישיבה נעימים, מתקני משחק ומסלולי אופניים.

איך להגיע: שימו בוויז 'בית הספר לטבע'.

בתוך/מחוץ לתל אביב: 20 דקות ממרכז תל אביב

מידע חשוב: לפני ההגעה יש לברר את שעות הפתיחה והפעילות במקומות המצויינים

אורך מסלול: 3-4 שעות. 

מתאים ל: משפחות 

מקורות הירקון, תל אפק ומבצר אנטיפטרוס

את נחל הירקון אין צורך להציג למי שמכיר אפילו מעט את תל אביב – תעלת המים הירוקים הפכה להיות הריאה הירוקה המשמעותית ביותר במרכז. מה שהרבה לא יודעים על נחל הירקון – שחלק היפה באמת שלו נמצא צפונה יותר, בגן לאומי ירקון ויש בו כל מה שטוב בטיול במרכז – קרוב, ירוק ומתאים לכולם. 

הגן הלאומי מורכב משני פארקים שונים: פארק מקורות הירקון ומתחם תל אפק. בפארק מקורות הירקון תוכלו לראות את החלקים הנקיים יותר של הנחל עם כמה נקודות שמאפשרות כניסה למים. בפארק מספר שרידים הסטוריים מתחילת המאה המספרים את סיפור ההתיישבות היהודית באיזור. בהליכה של ק"מ ניתן להתחבר לשער הצפון מערבי של הגן הלאומי תל אפק, שם תוכלו לטייל במבצר אנטיפטרוס שהשם האמיתי שלו הוא בכלל "בינאר באשי" שהוא ראש העין בערבית. המבצר יושב על תל של שרידים ארכיאולוגיים מתקופות קדומות מאוד, אך הוא בעצמו נמצא איתנו רק מהתקופה העותומאנית. אחת הפנינים הנהדרות ביותר מתחבאות בנקודת החיבור בין שני הפארקים, וזוהי 'בריכת הנופרים', בריכת מים מתוקים שמכוסה בנופרים צהובים ובמימיה חיים שפמנונים (חלקם עצומים!). 

איך להגיע:פארק לאומי מקורות הירקון

בתוך/מחוץ לתל אביב: חצי שעה מתל אביב. 

מידע חשוב: יש לבדוק לפני ההגעה שהשער המחבר בין שני הפארקים פתוח ושיש גישה לבריכת הנופרים. 

אורך מסלול: 3-4 שעות. 

מתאים ל: משפחות, אופניים

פרטים נוספים: פארק מקורות הירקון. מתחם תל אפק

סיור טעימות בשוק לוינסקי ושכונת פלורנטין – כל מה שטעים בעיר! הרשמו כאן

טיול במרכז תל אביב

מערות אפקה ועמק גלילות

בחצר האחורית של שכונת רמת אביב ג', שוכן מקבץ מערות קבורה שומרוניות עתיקות. מערות אלו נחצבו בסלע וישנן השערות שונות מה בדיוק נקבר במתחם. בחפירות הארכיאלוגיות התגלו במקום 15 מערות קבורה שמלבד הגופות, נקברו בהן תכשיטים, מטבעות וחפצים שונים מתקופת המקרא. שווה להגיע למתחם באביב, אז המדרונות מסביב למערות מתמלאים בפריחה צבעונית ונהדרת של אירוס הארגמן, כלנית מצויה, סתוונית היורה, עירית גדולה, צבעונים, חרציות ועוד פרחי בר אופיינים לאיזור, וזאת הזדמנות נהדרת לטיול במרכז שמרגיש כאילו זה בעצם השטחים הפתוחים של צפון הארץ. המערות ממוקמות בעמק גלילות, שהבניה בו היתה אסורה בשל קרבתו לאתרי האכסון של פי גלילות כך שהמקום כולו נשאר שדות ירוקים גדולים שמשנים את צבעם בהתאם לעונות השנה – בחורף השדות מכוסים נרקיסים באביב תמצאו כאן כלניות ואירוסים.

איך להגיע: מפגש הרחובות דרזנר וגרונר בצפון תל אביב

בתוך/מחוץ לתל אביב: בתוך. 10 דקות נסיעה ממרכז העיר. 

מידע חשוב: שווה לבקר בעמק גלילות בחורף, רק תבואו מצויידים היטב לבוץ ולשלוליות מים גדולות. 

אורך מסלול: 2-3 או כמה שתרצו. 

מתאים ל: משפחות

פרטים נוספים: מערות אפקה

נחל פרדסים

מרכז התעשייה קרית עתידים מחביא בתוך שלל בנייני המשרדים, גם נקודת יציאה לנחל, הידוע יותר בשמו 'הואדי של נווה שרת'. ערוץ הנחל יבש רוב השנה ועל גדותיו נטועים הפרדסים האחרונים של תל אביב. המקום עבר תהליך שיקום רציני והוחזרו אליו הרבה ממיני הצמחיה האופיינית למקום שנעלמה עם התרחבות הבנייה בתל אביב. תושבי שכונת נווה שרת אחראים אימצו את הנחל, ובזכותם שוקם המקום והפך את ערוץ הנחל לפנינה ירוקה וכיפית לטיול במרכז עם הילדים.

איך להגיע: מגרש החנייה ברחוב כורזים בתל אביב.

בתוך/מחוץ לתל אביב: בתוך. 10 דקות ממרכז תל אביב

מידע חשוב: ערוץ הנחל נעים לטיול כל השנה. בחורף שווה לבוא עם נעלים מתאימות לבוץ. 

אורך מסלול: שעתיים. 

מתאים ל: משפחות

פרטים נוספים: נחל פרדסים

סיור גרפיטי למשפחות וילדים – להכיר את האמנות הכי טובה בעיר. הרשמו כאן

טיול במרכז קרוב לתל אביב

פארק אריאל שרון

שאלה שמטרידה אנשי איכות הסביבה ודומיהם היא כיצד ניתן לשקם ולהחזיר לטבע מקומות שהושחתו בידי אדם. פארק אריאל שרון הוא דוגמא נהדרת לאופן שבו ניתן לעשות זאת ועל הדרך להעניק לציבור עוד מרחב ירוק משמח. הפארק שוכן על תל הזבל הידוע בשם 'חירייה' שהיה עד לפני מספר שנים מפגע תברואתי חמור שפגע בתושבים שגרו באיזור וזיהם את נחל איילון. בתהליך השיקום, הפך תל הזבל לירוק ונסללו עליו שבילי הליכה ורכיבה. האיזור כולו טופל ביסודיות והפך למודל לאופן בו ניתן לטפל במפגעים תברואתיים נוספים. 

בין הנקודות אליהן שווה להגיע בשיטוט בפארק: מרפסת התצפית בראש תל הזבל המשוחזר, ביקור במחסה לצפייה בציפורים ובעלי חיים אחרים בבריכה האקולוגית, ירידה לערוץ נחל כופר ושיטוט בשרידים ההסטוריים של תל כופר ובני ברק הקדומה. 

איך להגיע: בוייז 'פארק אריאל שרון'.ניתן להגיע גם מרחוב בר-לב, שם תוביל אתכם הכניסה ל'חוות שלם', מדשאות רבות לרביצה ובריכת חורף. 

זמן נסיעה: בתוך. 15 דקות נסיעה מתל אביב. אפשר גם להגיע מתוך העיר

מידע חשוב: הכניסה לפארק ללא תשלום. יש לשים לב לשעות הכניסה. 

אורך מסלול: 3 שעות או כמה שתרצו

מתאים ל: משפחות, אופניים

פרטים נוספים: פארק אריאל שרון

בריכות הכפר הירוק

עוד פרוייקט אקולוגי שהשיב לאיזור גוש דן קצת צבע ירוק, הוא בריכות החורף שנחפרו בשטחים הצמודים לבית הספר 'הכפר הירוק'. לפני שמרכז הארץ כוסה בבטון וזפת, היו מפוזרות לאורך שפלת החוף בריכות חורף רבות שהיו בית לדו-חיים למיניהם וציפורים נודדות ושימשו חלק חשוב במערכת האקולוגית באיזור. רוב הבריכות נעלמו בתהליך הפיתוח המואץ בגוש דן והיום מנסים פעילי סביבה, בסיוע הרשויות העירוניות,לשקם את מה שאפשר. בריכות החורף שנחפרו הן חלק מהמאמצים והצליחו להחזיר לאיזור דו-מיניים וציפורים נודדות. באביב מתכסים השדות מסביב לבריכות בפריחה צבעונית ונהדרת שחלקה טבעי למקום וחלקה משוחזר. היום הבריכות הן חלק מפארק טבע קהילתי שמיועד לשימור לטובת הציבור.

איך להגיע: שימו בוייז 'מגרש החניה של תיכונט'. 

בתוך/מחוץ תל אביב: בתוך. רבע שעה ממרכז תל אביב

מידע חשוב: הבריכות מלאות במים רק בחורף. באביב יש פריחה יפה מסביב.

אורך מסלול: שעה או כמה שתחליטו. 

מתאים ל: משפחות, אופניים

פרטים נוספים: בריכות הכפר הירוק

שמורת נחל פולג ושמורת שער פולג

טיול במרכז לכל המשפחה עם מגוון אטרקציות טבעיות: דיונות זהובות עם נוף לים כחול, צוקי כורכר, בריכת חורף מרשימה, שרידים הסטוריים מעניינים ופריחה צבעונית ונהדרת בעונות המתאימות. השמורות מחוברות זו לזו וטיול יום בשתיהן יתפור לכם יופי של יום עם הרבה שמש ואויר נקי. למי שמתעניין גם בארכיאולוגיה, על צוק הכורכר הצפוני תוכלו לראות את החפיר שנפרץ ברכס הכורכר. החפיר קיים במקום כבר אלפי שנים ונפרץ כדי לנקז את מי הביצה באיזור. הניקוז ייבש את הביצה הענקית שהיתה במקום, אפשר עיבוד חקלאי באדמות האיזור ויצר את נחל פולג. 

איך מגיעים: כתבו בוויז 'שמורת טבע שער פולג'.

בתוך/מחוץ תל אביב: מחוץ לעיר. חצי שעה מתל אביב

אורך מסלול: 3 שעות. 

מתאים ל: משפחות

פרטים נוספים: שמורת טבע שער פולג

טיול יקבים וגבינות בעמק האלה עם אברהם טורס. הרשמו כאן

טיול במרכז

גן לאומי חוף השרון

בין געש לשפיים משתרעת אחת משמורות הטבע היפות במרכז הארץ. השמורה הוכרזה כדי לשמר על צוקי הכורכר הנדירים במקום, אלו שיוצרים את קו החוף יוצא הדופן והיפהפה. בטיול בשבילים המסומנים תוכלו לראות את הנוף הכחול-לבן של הים התיכון נושק לקו החוף כשסביבכם צמחיה ירוקה וצבעונית אופיינית לאיזור. השבילים בשמורה לא ארוכים ומתאימים בדיוק לטיול יום קליל. בקיץ אפשר לסיים את הטיול בשמורה עם טבילה מרעננת בחופים שלמרגלות השמורה. בחורף שווה לשלב את הביקור בשמורה עם קפיצה לבריכת החורף ביער חדרה – בריכת היער היא חלק מהמאמצים לשיקום הטבע באיזור המרכז, ובכל חורף מגיעים מינים רבים של ציפורים נודדות וצומחים בה סוגים רבים ושונים של צמחים נדירים. תוכלו להתחבר ליער בהליכה על שביל ישראל שממשיך על צוקי הכורכר ולעבר השמורה.

איך מגיעים: כתבו בוויז 'גן לאומי חוף השרון'. אם תרצו להתחיל את הטיול מבריכת החורף, כתבו בוויז 'חניון בריכת יער'. 

בתוך/מחוץ לתל אביב: מחוץ לעיר. עשרים דקות מתל אביב

מידע חשוב: בחורף יש להגיע לבושים בבגדים מתאימים לבוץ. 

אורך מסלול: כשעתיים. 

מתאים ל: משפחות

פרטים נוספים: גן לאומי חוף השרון

תל ארשף – אפולוניה

פנינה נוספת שמסתתרת בחוף השרון היא גם לאומי אפולוניה. בגן נמצאים השרידים ההסטוריים של אחת הערים המרכזיות באיזור בתקופה הרומית ואחריה הצלבנית ולבסוף המוסלמית. בטיול בין השרידים תוכלו לראות את חפיר העיר, ממנו ניתן ללמוד על גודלה של העיר ועל חשיבותה לשולטים באיזור. שרידי וילה רומית. מבצר צלבני שנבנה ונחרב לאורך שנות המלחמה בין הצלבנים למוסלמים. כבשן זכוכית מהתקופה הביזנטית ומסגד סידנא עלי שנבנה לאחר הכיבוש המוסלמי ופעיל עד היום. לכל זה מצטרף אויר ים מרענן ומלוח ונוף לאחד מהחופים היפים בישראל. בקיץ מומלץ לקנח את הטיול בטבילה מרעננת באחד החופים. 

איך מגיעים: כתבו בוייז 'גן לאומי אפולוניה תל רשף'.

בתוך/מחוץ לתל אביב: מחוץ לעיר. חצי שעה מתל אביב

מידע חשוב: הכניסה לגן בתשלום. יש לבדוק שעות פתיחה באתר הגן. 

אורך מסלול: 3 שעות. 

מתאים ל: משפחות, אופניים

פרטים נוספים: גן לאומי אפולוניה

טיול במרכז

מנמל תל אביב לחוף פולג

המסלול הוא חלק משביל ישראל ומיועד לאלו מבינינו שמחפשים טיול במרכז אינטנסיבי יותר. המסלול עובר על קו החוף בין תל אביב לנתניה ומשלב בתוכו כמה מהחופים היפים ביותר בישראל עם נקודות עניין נוספות. מתחילים מנמל יפו עם הסימון של שביל ישראל. הדרך ממשיכה לחופי הרצליה עד גן לאומי תל אפולוניה. משם ממשיכה לישוב ארסוף,עם תצפית נהדרת לים. השביל ממשיך על החוף ונכנס לפארק חוף השרון, עם צוקי כורכר וצמחיה עבותה. משם ממשיכה הדרך לנחל פולג ומסתיימת בחוף הירוק בפולג. זהו אחד החלקים היפים והנעימים להליכה של שביל ישראל. אורכו של המסלול הוא 22 ק"מ, ולמרות זאת מדובר ביום טיול נעים ולא קשה במיוחד – האיזור כולו שטוח יחסית ואין נקודות שדורשות טיפוס או הליכה בשבילים צרים.

איך מגיעים: שימו בוייז 'נמל תל אביב'. את הסימונים של שביל ישראל תוכלו לראות על הטיילת באיזור שצמוד לתחנת הכח רידינג. 

בתוך/מחוץ לתל אביב: התחלת המסלול בתוך העיר, מספר דקות ממרכז תל אביב. אפשר להתחיל את ההליכה כבר מהחופים המרכזיים של העיר וללכת על הטיילת עד לשפך נהר הירקון לים. סיום המסלול מחוץ לעיר ודורש נסיעה חזרה. 

מידע חשוב: ניתן להצטייד באוכל ושתיה בנקודות שונות לאורך המסלול. 

אורך מסלול: 6-8 שעות. 

מתאים ל: מיטיבי לכת

מתל אביב לכפר סירקין

גם מסלול זה הוא חלק משביל ישראל אך במקום לעלות צפונה, המסלול פונה מזרחה ועוקב אחרי נפתולי נחל הירקון. את הטיול מתחילים באותה נקודה: נמל תל אביב. משם יש לעקוב אחרי הסימונים של שביל ישראל החל משפך הירקון לים. בין הנקודות שתעברו בהן: גשר שבע טחנות, שרידים הסטוריים של טחנות קמח שפעלו במקום. האנדרטה לזכר הנספים באסון גשר המכביה. בריכת הנופרים בגן לאומי פארק הירקון, כפר הבפטיסיטים ותל אפק. בטיול תכירו את ההסטוריה המגוונת של המקום, את הצמחיה האופיינית לאיזור ואת החשיבות של נחל הירקון לטבע ולאנשי האיזור.

איך מגיעים: שימו בוייז 'נמל תל אביב'. מהגשר על שפך הירקון לים עלו על השביל שצמוד לנחל הירקון.

בתוך/מחוץ לתל אביב: התחלת המסלול בתוך העיר, מספר דקות ממרכז תל אביב. אפשר להתחיל את ההליכה כבר מהחופים המרכזיים של העיר וללכת על הטיילת עד לשפך נהר הירקון לים. החזרה דורשת נסיעה ברכב. 

מידע חשוב: אפשר להצטייד באוכל ושתיה בנקודות שונות לאורך המסלול. 

אורך מסלול: 6-8 שעות. 

מתאים ל: מיטיבי לכת

סיורים בתל אביב והסביבה עם אברהם טורס. הקליקו כאן להזמנת סיור!

שתפו את הפוסט!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
עוד מהמגזין

AWARDS

We thank our guests for recognizing us widely and nominating us for so many local and international awards.